10 çekirdekli Helio X20 testte!

MediaTek’in 10 çekirdekli yapıya sahip işlemcisi Helio X20’nin inceleme videosu ile karşınızdayız. Merak edilen yönleri ve teknik detayları ile karşınızda MediaTek Helio X20 incelemesi!

MediaTek Helio X20 özellikleri

4 çekirdekli ARM Cortex A53 mimarisine sahip 1.4 GHz hızında çalışan düşük güç tüketim profilindeki işlemci çekirdeklerini, 4 çekirdekli yine ARM Cortex A53 mimarisini kullanan 2 GHz hızında çalışan orta ölçek performans ve güç tüketimindeki işlemci çekirdekleri izliyor. En yüksek performans modunda ise ARM Cortex A72 mimarisinde hazırlanan, 2.5 GHz hızında çalışan çift çekirdekli işlemci birimi yer almakta.

10 çekirdekli bir işlemcinin orta ölçekli 4 çekirdeği 2 GHz, diğer üst seviye 2 çekirdeği ise 2.5 GHz gibi yüksek saat hızlarıyla geliyor. 20 nm üretim sürecinde işlemci, bu kadar yüksek frekanslar ve fazla çekirdekle güç tasarrufu sağlayacak merakla bekliyoruz. Firmanın iddiasına göre X10’a göre X20 yüzde 30 daha az güç tüketecek. Fakat hayallerle gerçekler her zaman örtüşmüyor.

Helio X20 inceleme

MediaTek X20 incelemesi ile sizleri baş başa bırakıyoruz! İyi seyirler!

 

ARM Mali-T880 MP4 GPU

ARM’ın yeni nesil Mali-T880 MP4 GPU’sunu kullanan Helio X20, tabletlerde 120 Hz’e kadar ekran yenileme sıklığı destekliyor.  Full HD ekranlarda 120 FPS, 2K ekranlarda 60 FPS hızı destekleyen yeni grafik işlemci, görüntü işleme ve çözümleme tarafında da iddialı.  

Saniyede 32 Megapiksel çözünürlüğünde 24 kare, 25 Megapiksel çözünürlüğünde 30 kare görüntü yakalama gücüne sahip işlemci, 3D derinlik işleme motorunu donanımsal olarak da sunuyor.  

Donanım içine entegre edilen gren giderici, resim kalitesini de artırıyor. 10 bit görüntü işleme işlemcisi, HEVC ve VP9 HW decode’larını destekleyen çipset, ayrıca sensörler için ARM Cortex M4 işlemcisini kullanıyor.   Teknik özellikleriyle güzel fakat 20nm ile güç tüketimi konusunda iddialarını yerine getirebilecek mi sorularına bu videomuzda yanıt verdik!

:: Helio X20 işlemcisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

SDN – ShiftDelete.Net