AMD Radeon FreeSync 2 duyuruldu!

AMD, yeni Radeon FreeSync 2 Teknolojisinin resmi duyurusunu gerçekleştirdi. İşte, performans artışı ve HDR monitörlere çok daha iyi uyumluluk vadeden teknolojinin detayları.

Radeon Software ReLive Edition mercek altında!

AMD’nin geçtiğimiz yıl sözünü verdiği ve bugüne kadar sunduğu en kapsamlı sürücü güncellemesi…

AMD Radeon FreeSync 2 HDR’a odaklanıyor

20’den fazla iş ortağı ve FreeSync özellikli 121 monitörün desteğini arkasına alan AMD, FreeSync teknolojisiyle çok daha iyi tazeleme oranları sunuyor. Bu anlamda şirket, FreeSync teknolojisinin NVIDIA G-Sync’e oranla çok daha fazla sahiplenilmiş olduğunun altını özellikle çizmekte.

FreeSync 2 teknolojisinin esas odak noktasını ise HDR oluştururken, Oyunculara çok daha düşük HDR gecikmesi sunulması sağlanıyor. Hem SDR hem de HDR özellikli monitörlerde kullanılabilen HDR’ın önemli bir sorunuysa yüksek giriş gecikmeleri. AMD ise yeni teknolojisiyle bu durumu sorun olmaktan çıkartıyor.

Hali hazırda HDR görüntüsü, oyun tonu eşleşmesi sonrasında gerçekleşen iki aşamalı bir işlem. Bu işlemler: HDR ile SDR aktarımı ve sonrasında görüntü tonu haritalamasının monitörle uyumlu olup olmadığının belirlenmesi olarak açıklanabilir.

AMD FreeSync 2 ise tek aşamalı bir işlem yürütüyor. Teknoloji monitörün yerel spektrumunu zaten biliyor ve tek FreeSync 2 aktarımı kullanıyor, bu sayede de giriş gecikmesini düşürmeyi başarıyor. Ek olarak FreeSync için API, iş yükünü Radeon GPU’ya kaydırarak oyunun doğrudan ekranın hedef parlaklık, kontrast ve renk alanına tonlama yapmasına izin veren düşük gecikmeli bir alternatif sunuyor.

AMD tarafından daha önce duyurulan düşük kare oranı telafisi ise monitör desteği ve FreeSync 2 sertifikası gerektiriyor. Bu da sunulacak panellerin minimum dinamik renge ve parlaklık aralığına sahip olmasını zorunlu kılıyor. SRGB ile kıyaslandığında algılanabilir parlaklık ve renk hacminin iki kat fazla olduğunu da belirtelim.

FreeSync 2 monitörlerin düşük gecikme, yüksek parlaklıkta pikseller, mükemmel siyah seviyeleri ve geniş renk gamutu ile HDR içerikleri en iyi şekilde sunacağı ifade ediliyor. Ayrıca, HDR ile daha geniş uyumluluk ile tak-çalıştır HDR oyun oynama deneyimi de son kullanıcıları bekliyor olacak. Şirket, FreeSync uyumlu tüm Radeon GPU’ların yeni FreeSync 2 teknolojisini de destekleyeceğini vurguluyor. Yani, GCN 1.1 ve yeni GPU’lar teknolojiyle uyumlu.

Bu yılın ilk yarısında yaygınlaşacak olan AMD Radeon FreeSync 2 için oyun geliştiricilerin ve monitör üreticilerinin desteği bekleniyor. Şu an için teknolojiye destek verdiği bilinen tek büyük iş ortağının ise Samsung olduğu söyleniyor.

:: AMD Radeon FreeSync 2 destekli bir monitör almayı düünüyor musunuz?

SDN – ShiftDelete.Net

KAYNAK : http://shiftdelete.net/amd-radeon-freesync-2-duyuruldu-78255