AMD Ryzen işlemci tanıtıldı!

AMD, geçtiğimiz yıllarda ZEN mimarili işlemcilerini tanıtmıştı. İlerleyen dönemlerde ZEN kod adını alması beklenen işlemcilerde bir değişiklik yapıldı ve AMD kod adı Ryzen olan işlemciler ile karşımıza çıktı. Dün gece düzenlenen etkinlikte tanıtılan AMD Ryzen işlemciler sunmuş olduğu performans ile ön plana çıkıyor.

AMD Ryzen ile Intel Core i7-6900K karşılaştırıldı

AMD Ryzen işlemci dün düzenlen etkinlikte Intel’in 8 çekirdekli üst düzey işlemcisi olan Intel Core i7-6900K ile karşılaştırıldı. 3.4 GHz hızında çalışan AMD Ryzen ile Intel Core i7-6900K karşılaştırılmasında açık kaynaklı olan Handbrake uygulaması ile bir video farklı formata çevrildi.

Bu çeviri işleminde AMD Ryzen işlemci 54 saniyede ve Intel işlemcisi ise 59 saniyede video formatını çevirme işlemini tamamladı.

AMD Ryzen fiyatı ne kadar?

1.100 dolar fiyat etiketi ile satışa sunulacak olan AMD Ryzen, yaklaşık olarak fiyatı yine 1.100 – 1.299 dolar seviyesindeki Intel Core i7-6900K işlemciden, frekans hızı daha düşük olmasına rağmen daha hızlı olması ile dikkat çekti.

Blender demosunda (3D içerik oluşturma), AMD Ryzen işlemcinin güç tüketimi de ölçüldü. 8 çekirdekli 3.4 GHz hızındaki AMD Ryzen sadece 95 watt güç tüketiyor. Rakip Intel‘de ise bu güç tüketimi 140 wattlara çıkıyor.

20 MB L2 + L3 Cache belleğe sahip olan AMR Ryzen işlemci yeni teknolojileri beraberinde getiriyor. AMD SenseMI adı altında toplanan bu yeni özellikler işlemciden alınacak performansı üst seviyelere çıkarıyor.

AMD SenseMI teknolojisinde; Neural Net Prediction, Smart Prefetch, Pure Power, Presicion Boost ve Extended Frequency Range yer alıyor.

AMD Ryzen ile AMD SenseMI teknolojisi tanıtıldı

Neural Net Prediction özelliği ile makine temelli öğrenme sayesinde işlemci daha hızlı çalışıyor. 

Smart Prefetch özelliği ile komut setleri işlem için önceden hazırlanıyor. 

Pure Power özelliği ile çekirdekler performans için uygulamalara göre anlık frekans değiştiriyor.

Precision Boost özelliği ile düşük frekansta çalışacak uygulama bile hızlandırılıp maksimum seviyede çalıştırılabiliyor.

Extended Frequency Range özelliği ile ise sisteminin sıvı soğutma mı yoksa stok soğutma sistemine mi sahip olduğunu ayırt ediyor ve işlemciyi frekans hızına göre bu soğutma sistemlerden birini seçerek soğutuyor.

AMD Ryzen ile VEGA mimarisi de tanıtıldı. AMD VEGA söylenenlere göre 4K çözünürlüğündeki oyunları 60 FPS hızında çalıştırabiliyor. Özellikle VULKAN destekleyen oyunlarda vadedilen bu performansın rahatlıkla alınabileceğini söyleyebiliriz.

2017 yılında satışa sunulacak olan AMD Ryzen işlemciler, rakip Intel’e sağlam bir cevap vereceğe benziyor. Bakalım 2017’de Intel, AMD’nin karşısına nasıl çıkacak?

KAYNAK : http://teknolojioku.com/haber/amd-ryzen-islemci-ozellikleri-ve-fiyati-38831.html