AMD Vega 10 mimarili ilk kart çıkıyor

AMD’nin yüksek performans vadeden HBM2 bellekli ve Vega 10 mimarili GPU’sunun çıkış tarihi ile ilgili yeni iddialar var. İşte AMD’nin yeni nesil grafik kartının muhtemel özellikleri, çıkış tarihi ve fiyat bilgileri.

GPU satışları ne durumda?

Yeni yapılan bir araştırma, son çeyrekteki toplam GPU satışlarının ne durumda olduğunu ortaya…

AMD ilk Vega 10 mimarili grafik kartını Aralık’ta sunabilir

AMD’nin Vega 10 mimarisi sunacak ilk kartların Ekim ayında çıkması bekleniyordu. Şirketin bu sayede üst seviye GPU pazarında NVIDIA GeForce GTX 1080 ve GTX 1070 ile rekabete girmek isteyeceği tahmin edilmekteydi ama bu tahminler tutmadı.

Sonrasında, 2016 yılı sonuna kadar en azından Vega 10 mimarili grafik kartının piyasaya sürülebileceği beklentisi ortaya çıkmıştı. Bu beklenti ise karşılıksız kalmayacak gibi gözüküyor. İddialara göre, AMD’nin beklenen grafik kartı Aralık ayında duyurulacak ve piyasaya sürülecek. İlk başlarda kısıtlı sayıda kartın piyasaya sürüleceği ancak 2017 başlarında stokların artacağı da bilgiler arasında yer alıyor.

AMD, GDC 2016’daki Capsaicin etkinliğinde gösterdiği ürün yol haritasında da Polaris mimarisini 2016’nın sonlarında bitirmeyi planlamış olarak gözüküyor. Vega mimarisi içinse miladın 2017’nin tam başı olması iddiaların gerçek olacağını düşündürüyor.

AMD Radeon RX 490 neler sunacak?

Vega 10 mimarisi tabanlı ilk grafik kartının, güncellenmiş Graphics Core Next (GCN) mimarisi üzerine kurulu 4096 akış işlemcisi sunması bekleniyor. Tek hassas hesaplama performansı olarak 12 teraflop değerlerine çıkacak kartın, 16 GB HBM2 belleğe sahip olması da yüksek ihtimal.

Bant genişliği performansı için de Radeon Pro Duo ile benzerlikler olması ve en azından 512 GB/s değerine ulaşılması beklenirken maksimum harcanacak gücün 225W olacağı düşünülmekte. Yeni çıkacak grafik kartı da Radeon RX 400 serisinin bir parçası olarak karşımıza çıkacak. Yani ürünün, büyük bir ihtimalle AMD Radeon RX 490 adıyla çıkması mümkün. Kartın fiyat olarak ise, NVIDIA GeForce GTX 1080’in 599 dolarlık fiyatına yakın bir etikete sahip olması bekleniyor.

:: AMD Radeon RX 490 grafik kartına terfi etmeyi düşünüyor musunuz?

SDN – ShiftDelete.Net

KAYNAK : http://shiftdelete.net/amd-radeon-rx-490-cikis-tarihi-77196