Apple A11 çipsetleri üretim için hazırlanıyor

Apple tarafından yeni nesil iPhone cihazlara güç vermesi için geliştirilen A11 çipsetler hakkında yeni bilgiler ortaya çıkmış durumda.

Snapdragon 821 mi Apple A10 Fusion mı?

Qualcomm’un şu an için en güçlü işlemcisi Snapdragon 821 ile iPhone 7’de yer alan Apple A10…

TSMC yeni nesil iPhone çipsetlerinin üretimine başlayacak

BlueFin Research Partners’ın ortaya koyduğu bilgilere göre, TSMC yeni nesil Apple iPhone akıllı telefonların 10nm çip üretimi için hazırlık aşamasında. Son 3 yıldır TMSC; 20nm, 16nm ve 16FF+ olmak üzere öncü işlem düğümleri ile yeni iPhone’ların A8, A9 ve A10 çipset siparişlerinin üretimini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdi.

2017 yılında ise TSMC’nin 10nm üretim süreci ile Apple A11 çipsetine hayat vermesi bekleniyor. Öte yandan 10nm veriminin halen yüzde 50’nin altında olduğu araştırmacılarca ileri sürülmekte. Şirketin, deneme niteliğindeki az miktarda Apple A11 çipsetinin üretimine bu yılın dördüncü çeyreğinde başladığı ve üretim aşamasına ise Nisan ayı sonunda geçeceği söyleniyor.

Rapora göre, TSMC’nin 2017’nin ilk çeyreği itibarıyla 10nm süreci kullanarak silikon devre levhası üretimini 20 binin üzerine çıkaracağı belirtiliyor.

Yeni nesil iPad Pro çipsetlerinin üretimi başladı

TSMC’nin yeni nesil iPad Pro tabletlerde kullanılacak olan Apple A10X çipsetlerinin üretimine de az miktarlarda başladığı ifade ediliyor. Aylık üretimin ise Ocak’tan Mart ayına kadar 7 bin 500 silikon devre levhası olacağı belirtilmekte.

TSMC’nin 10nm çiplerin geliştirilmesi için 120 milyon dolarlık tasarım maliyeti ödediği ve üretim sürecine geçildiğinde herhangi bir problem yaşamak istemediği vurgulanıyor.

:: Apple A11 işlemcisinin A10 Fusion’a göre ne kadarlık bir performans artışı sağlayacağını düşünüyorsunuz?

SDN – ShiftDelete.Net

KAYNAK : http://shiftdelete.net/apple-a11-cipsetleri-uretim-icin-hazirlaniyor-77967