Aselsan’dan uydu haberleşme sisteminde de bir ilk!

Türkiye’nin şimdiye kadar ithal etmek zorunda kaldığı uydu haberleşme sistemi Aselsan tarafından yazılımı ile birlikte üretilmeye başlandı. Milyonlarca dolarlık gemi uyduhaberleşme terminalini kendimiz üretebilecek ve hatta ihracat yapabileceğiz.

Savunma sanayisinde Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketi olan Aselsan donanımın yanı sıra yazılımını da kendi sağladı. Özel sektör de dahil olmak üzere uydu iletişiminin kullanıldığı her alanda yerli üretim yapabilme olanağı da bu üretim sayesinde olacak. Bu ürün şimdiden 60 milyon dolar kar sağladı. Aselsan, Kılıç sınıfını hücumbotlarda Acrosat’ın kullanılması için sözleşme imzaladı.

9 adet gemiye monte edilecek Acrosat sistemi, geliştirme bedeli de dahil olmak üzere 38 milyon dolara yapılacak. Bu sistemin ithal edilmesi durumunda ise en az 100 milyon dolarlık bir ödemenin yapılması gerekiyordu. Üstelik Aselsan, bu sistemi ihraç da edebilecek. Uydu sistemlerinin tanıtıldığı fuarda sergileyen Aselsan yetkilileri, sistemin İngiliz, Fransız ve ABD’nin ürettiğine denk olduğunu hatta bundan daha iyi bir teknolojinin yapılmadığını söyledi.

Aselsan yetkilisi mühendis Mehmet Hidayet Yılmaz, Acrosat’ın karbon fiberden üretilmesi nedeniyle hem hafif, hem de dayanıklı olduğunu söyledi. Acrosat’ın üretiminde elde edilen bilgi birikimiyle insansız hava araçları ve deniz karakol uçağı için de aynı sistemin üretileceğini belirten Yılmaz, “Biz bunu denizde gemilerde yaparak en zorunu başardık. Şimdi her alanda yapabiliriz” diye konuştu.

Acrosat ‘ın maliyetinin araştırma fiyatı olduğunu söyleyen Yılmaz, uydu sisteminin seri üretiminin başlamasıyla fiyatların daha da düşeceğini vurguladı. Yılmaz, “Bu ürünün tüm yazılım ve donanım pakları bizde. Bu nedenle ihracat da yapacağız. Şimdiden birçok ülke ile görüşmeler başladı” dedi.

İbrahim ACAR / SABAH.

KAYNAK : http://teknolojioku.com/haber/aselsandan-uydu-haberlesme-sisteminde-de-bir-ilk-38808.html