BTK’dan yerli teknoloji için büyük adım!

Dijital dönüşüm için yerli yatırım gücünü harekete geçirecek önemli adımlar atıldı. 4.5G yatırımlarında tedarik zincirine katılabilecek, Türkiye’de üretim yapan KOBİ’lerle etkin iletişim kurmak ve işbirliği yapmak üzere seferberlik başlatıldı.

4.5G yerli yatırımlarını KOBİ’ler ile artırmak isteyen Vodafone, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) desteğiyle hayata geçirdiği KOBİ seferberliği ile geniş bir ekosistem oluşturulması hedefleniyor.

BTK Başkanı ile KOBİ seferberliğini konuştuk

Vodafone’un ile ortak olarak hazırlanan yerli KOBİ ekosistemine katılmak için üç temel kriteri karşılamak gerekiyor.

İlk şart KOBİ olmak.

İkinci etapta, işletmecilerin 4.5G Yetki Belgelerinde yer alan yükümlülükler nedeniyle firmalardan ürün/sistem geliştirdiğini göstermeleri bekleniyor.

Son olarak, Ticaret Sicil Gazetesi’nde işletmeye ilişkin “Amaç ve Konu” bölümünde ürün/sistem geliştirmek amacıyla kurulduğunu ifade eden bir ibare olması talep ediliyor.

İsterseniz sözü uzatmadan sizleri BTK Kurul Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ile yaptığımız keyifli sohbet ile baş başa bırakalım.

Stratejik açıdan çok önemli!

Yazılımın Amerika, donanımın Çin üzerinden tedarik edilmesi, Türkiye’nin geleceği ve stratejik konumu açısından da mutlaka erkenden ele alınması gereken bir durum. 

İhtiyaç duyulan teknolojilerin yerli şirketler ve mühendisler tarafından geliştiriliyor olması, tam bağımsız ve güçlü bir Türkiye için de olmazsa olmazlar arasında. 

Vodafone’la beraber, Kobilerle sinerji hedeflenen “2023 Hedeflerine Doğru: Dijital Dönüşüm İçin Yerli Yatırım Gücü” etkinliğindeyiz. pic.twitter.com/pXkSTFeBNN

— Dr. ÖMER FATİH SAYAN (@ofatihsayan) January 18, 2017

BTK’nın zorunlu hale getirdiği yerli üretimin Vodafone tarafından başlatılan bu girişimle hızlandırılması, diğer operatörlere de örnek olacak gibi görünüyor. 

:: Vodafone ve BTK’nın KOBİ atılımı hakkında ne düşünüyorsunuz?

SDN – ShiftDelete.Net