E-Ticaret Web Sitesi Açmak

E-Ticaret Web Sitesi Açmak

E-Ticaret Web Sitesi Açmak

E-Ticaret elektronik ticaret anlamına gelir ve 1995 yılından sonra dünyada internet kullanımının artmasıyla yaygınlık kazanmıştır. Günümüzde Türkiye’de de oldukça gelişmiş ve ilgi görmektedir. Firmalar, üreticiler, satış yapmak isteyenler E-Ticaret Web Sitesi açarak veya açılmış olan web sitelere ilan vererek ürünlerini dünyanın her yerine kolayca satabilirler ve ürünlerinden müşterilerini haberdar edebilirler. Tüketiciler ise saatlerce mağaza mağaza gezip istediği ürünleri aramak yerine bu siteler aracılığıyla bilgisayar başından ihtiyaçlarını çok daha kısa sürede yorulmadan ve güvenli şekilde karşılayabilirler ayrıca müşteriler E- Ticaret Siteleri aracılığı ile istedikleri firmadan 7/24 hizmet alabilmektedirler.

E-Ticaret Sitesi Açmanın Avantajları

1) E-Ticaret satışı bulunmayan firmalar sadece bulunduğu bölgede satış yapabilirken
E-Ticaret satışına sahip bir firma bulunduğu bölgeyle sınırlı kalmayıp çok geniş satış ağına sahip olur.

2) 7/24 kesintisiz hizmeti ile müşteriler istedikleri zaman siteler üzerinden almak istedikleri ürünleri inceleyebilir veya ürünleri satın alabilirler. e-Ticaret sitesine sahip olmayan firma belli saatler içerisinde hizmet vermektedir.

3) Satıcılar acısından avantajı ise dünyadaki tüm insanlara internet üzerinden daha kolay ulaşım sağlanmasıdır.

4)Müşterilerinizden ürünleriniz hakkında yorumlar aracılığı ile olumlu veya olumsuz geri dönüşler alarak eksin olan yönlerini geliştirip daha kaliteli hizmet verebilirsiniz.

5)Düşük bütçe ile yüksek kazanç sağlayabilirsiniz. e-ticaret sitesi  açtığınız zaman normal fiziki mağazaya ödediğiniz elektrik, doğalgaz, su faturası ve kira gibi masraflardan da kurtulursunuz.

E-Ticaret Web Sitesi Açmanın Dezavantajları

1) Ürünlere birebir dokunma imkânının olmaması müşteriler ürünlere dokunmak ve ürünleri incelemek istemektedirler e-ticarette böyle bir şey mümkün gözükmemektedir.

2) Müşteri ile yüz yüze iletişim olmaması da büyük bir dezavantajdır.

3) Online alışverişe güven eksikliği haberlerde sıkça rastlanan ve yaygınlaşan internet dolandırıcılığı nedeniyle insanlar e-ticaret alışverişine yeteri kadar  güven duymamaktadır.

E-Ticaret Web Sitesi Açmanın Maliyeti

Öncelikli olarak böyle bir site açıyorsanız emek ve zaman ayırmalısınız  siparişlerin kontrolleri,  ürünlerin siteye eklenmesi, sipariş gönderimi gibi işlemler oldukça zaman kaybettiren işlemlerdir. Ancak bir ekibiniz varsa bu işlemler çok daha kısa sürede gerçekleşmektedir. İkinci olarak Profesyonel olarak bir e-ticaret yazılımına sahip olmanız gerekir. Kaliteli ve güvenli bir e-ticaret yazılımı için yazılımcılara sitenizi yaptırabilir veya yazılımdan anlıyorsanız kendi sitenizi daha düşük maliyetle kendiniz yapabilirsiniz. Ayrıca e-ticaret faaliyetlerine yeni başlayanlar bir şirket kurmak zorundadır. Bir firmanız yoksa Anonim Şirket, Şahıs Şirketi, Limited Şirket veya Adli Ortaklık kurmak en maliyetsiz olanıdır. Bu şirketleri kurmanın ortalama maliyeti 400-1000 TL arasıdır. Bir e-ticaret Sitesi açtığınızda sitenizin alan adı ve hosting için yıllık belirli miktarda ücret ödemek zorundasınız.