Facebook izlenme rakamları yanıltıyor!

Facebook’un canlı yayınlarında ve reklam gösterimlerinde büyük bir sorun ortaya çıktı ve Facebook şimdi sorunun çözümü konusunda daha fazla şeffaflık sağlayacağını duyurdu.

Sorun, görüntülenme rakamlarındaki hatadan kaynaklanıyor. Bu hata, gösterimleri olduğundan çok daha yüksek gösteriyor.

Her gördüğünüz rakama inanmayın

Sosyal medya servisi bazı paylaşımlardaki görüntülenme rakamlarında sorun olduğunu kabul etti ve sorunu düzeltti ancak özellikle Live videolar ve reklam gösterimleri konusundaki sorun çözülemiyor.

Özellikle Live videolara verilen reaksiyonlar konusunda tam bir Karmaşa yaşanıyor. Facebook, kullanıcıların videoya reaksiyon vermek için ekrana her dokunuşunu, bir tekil reaksiyon olarak gösteriyor. Oysa tekil reaksiyon sayıları bu rakamdan çok altında duruyor.

Sosyal medya servisi, sorunun neden kaynaklandığını şu anda anlayabilmiş değil. Çözüm için üzerinde çalıştığını belirtse de henüz hatanın kaynağını tespit edemediği için zaman veremiyor. 

Yapay zeka Facebook yayınlarını izleyecek

Facebook, rahatsız edici, saldırgan canlı yayınları engelleyebilmek için yapay zekayı devreye…

Öte yandan sorun düzeldiğinde, videolardaki tekil reaksiyon sayılarının %25 oranında düşmesi bekleniyor. Toplam reaksiyon sayısında ise %500 oranında artış olacağı düşünülüyor. 

Özellikle reklam verenler için bu rakamlar çok önemli olduğu için, Facebook’un güvenilirliğini kaybetmeden rakamlar konusundaki kargaşayı çözmesi gerekiyor. 

:: Facebook Live servisini kullanıyor musunuz?

SDN – ShiftDelete.Net

KAYNAK : http://shiftdelete.net/facebook-izlenme-rakamlari-yaniltiyor-77651