Facebook Kendi Canlı Yayınını Sansürledi!

Facebook, kurulduğu günden bu yana siyasi olaylardaki tarafsızlığını korumuş, ince bir çizgi üzerinde duruşunu sürdürmüştü.

Facebook‘un son olarak meydana gelen olaydaki tutumu ise bu ilkesini sorgulanabilir hale getirmiş durumda.

Facebook İsrail’e Boyun Eğdi!

İsrail her ne kadar daha önce Facebook’u ‘canavar’ olarak nitelendirse de, bu sefer kararını…

Unicorn Riot’ta yer alan habere göre Facebook, Dakota Boru Hattı’na erişim protestoları sırasında site üzerinden gerçekleşen canlı yayına sansür uyguladı.

Söz konusu canlı yayında protestolar sırasında tutuklanan iki gazetecinin görüntüleri yer almıştı.

Facebook tarafsızlığını kaybetti mi?

Dakota Boru Hattı protestoları sırasında canlı yayın gerçekleştirilmesinin ardından içeriğin altına gelen yorumlar Facebook tarafından güvenlik şüphelisi olarak değerlendirildi.

Canlı yayının, toplum standartlarına uymayan içerik ve yorum potansiyeli barındırdığını tespit eden Facebook, kısa bir süre içerisinde canlı yayını sansürleme yoluna gitti.

Otomatik sansür filtresinin içeriği “sakıncalı” olarak değerlendirmesinin ardından Facebook, canlı yayına sansür uyguladı.

Her hafta gerçekleşen canlı yayınlara milyonlarca sansür uyguladığını Engadget’ta yer alan haberde  belirten Facebook, canlı yayınların bazen amacına uygun olarak gerçekleşmediği dile getirdi.

Canlı yayına ilişkin kanıtların Facebook’un söylediklerine uygun bir izlenim verdiği bir ortamda, Facebook’un siyasi bir olay içerisindeki bu tutumu oldukça büyük tartışmalara zemin hazırlayacak gibi gözüküyor.

Facebook‘un bir denetim mekanizması olarak hizmet verdiği düşünülürse, dünya genelindeki 1.7 milyar kullanıcının uygulamaya, şirkete nasıl bir bağlılığının olacağını sorgulamak gerekir diye düşünüyoruz.

:: Facebook’un siyasi bir olayda taraf olarak, kendi canlı yayınını sansürlemesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

SDN – ShiftDelete.Net

KAYNAK : http://shiftdelete.net/facebook-kendi-canli-yayinini-sansurledi-75332