Facebook, sahte haberlerle mücadele edecek

Sosyal medya, yaklaşık 10 yıldan uzun bir süredir günlük yaşantımızda önemli rol oynuyor. Son yıllarda ülke gündemlerinin belirlenmesinde önemli rol taşıyan bu siteler, asılsız ve yalan haberlerin çok kısa sürede yayılmasıyla büyük bir problem taşıyor.

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, kendi Facebook hesabında yaptığı bir açıklamada bu husus ile ilgili görüş ve planlarını açıkladı.

Facebook Live video yayınlarına yeni yetenek

Facebook, canlı video yayın platformu Live için, çok önemli yeni bir yeteneği duyurdu. Bu…

Sahte haberlerlerin sonu geliyor

Birçok kişinin sahte haberlerle ile ilgili ne yapılacağını sorması üzerine açıklama yaptığını belirten Zuckerberg, normalde firma olarak çalıştıkları konularla ilgili detayları paylaşmadıklarının altını çizdi.

İlk olarak kuvvetli bir tespit sisteminden bahseden Zuckerberg, insanların şikayet ettikleri gönderilerden yola çıkarak sahte haberleri yayınlayan kişi, site veya kuruluşları otomatik olarak tespit edecek sistemler geliştireceklerini söyledi. 

Üçüncü parti firmaların önemine dikkat çeken Facebook CEO’su, bir takım onaylama firmalarıyla görüşeceklerini ve onlardan fikir alacaklarını söyledi. Bu kapsamda Facebook’da paylaşılacak olan haberler, önce o firmaların onayı ve süzgecinden geçirilecek.

Zuckerberg, haberler için eklenecek olan “Haberi sahte olarak bildir” benzeri bir buton sayesinde asılsız haberlere daha kolay müdahale edebileceklerini belirtti. Kişiler ve onay firmaları tarafından sahte olarak bildirilen bu haberler, başka kişilerin karşısına bir uyarı ile çıkacak. Böylece okuyucular, ilgili haber veya yazıya ön yargılı yaklaşabilecek.

Habercilerle görüşülecek

Zuckerberg aynı zamanda habercilerle görüşeceklerini belirterek; onlardan alacakları geri bildirimler vasıtasıyla sahte haberleri en kolay şekilde nasıl tespit edeceklerine dair fikirler alacaklar.

Çoğu kullanıcının kafasındaki soru işaretlerini silmek istediğini belirten Mark Zuckerberg, son olarak çalışmalarına devam ettiklerini ekledi.

:: Sahte haberlerin engellenmesi ülkemizde önem taşıyor mu ?

SDN – ShiftDelete.Net

KAYNAK : http://shiftdelete.net/facebook-sahte-haberlerle-mucadele-edecek-77058