Facebook’ta bu dosyaya kanmayın!

Dev sosyal ağ Facebook’ta keşfedilen yeni bir kötü amaçlı yazılım (malware), bir anda istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Peki, kurban olmamak için dikkat edilmesi gerekenler neler?

Telefonların pilini yüzde 20 tüketen program!

Android kullanıcıları, Facebook uygulamasını telefonlarından kaldırdıkları takdirde, pil…

Facebook’ta tehlikeli görüntü dosyası

Güvenlik araştırmacısı Bart Blaze tarafından keşfedilen kötü amaçlı yazılım, .SVG uzantılı bir görüntü dosyası olarak ele geçirilen Facebook hesapları üzerinden mesaj olarak size ulaştırılıyor. Öte yandan diğer dosya türlerinden farklı olarak, SVG görüntü dosyalarının modern internet tarayıcılarında açılabilir olduğu ve içerisinde JavaScript gibi içerikler barındırabileceğinin altı çiziliyor.

İlk başta masum gözüken bu görüntü dosyasına tıkladığınızdaysa YouTube kılığına girmiş bir web sitesine yönlendirilerek karşınıza çıkan videoyu açmak için Gooogle Chrome’a bir kodek uzantısı indirmeniz isteniyor.

Eğer kanıp bu uzantıyı kurarsanız, sonuçlar pek hoş değil. Kullanıcının ziyaret ettiği web sitelerine ilişkin verileri değiştirme olanağını elde eden uzantı, aynı zamanda kurbanının hesabını kullanarak Facebook’ta kötü amaçlı yazılımın yayılmasına da hizmet ediyor.

SVG dosyalarının Facebook’un dosya uzantısı fitresini nasıl aşmayı başardığı bilinmezken, konuyla ilgili olarak sosyal ağın güvenlik ekibine açıkla ilgili bilgi verildiği ifade ediliyor. Ek olarak bu zararlı Chrome uzantısının da kaldırıldığı verilen bilgiler arasında.

Yine de benzer bir duruma karşı, siz siz olun sosyal ağlar üzerinden gelen emin olmadığınız dosyalara tıklarken iki kere düşünün.

:: Facebook’ta mesaj olarak gelen eklere direk tıklıyor musunuz?

SDN – ShiftDelete.Net

KAYNAK : http://shiftdelete.net/facebookta-bu-dosyaya-kanmayin-77106