Facebook’un Oculus Rift’i aslında çalıntı mı?

Facebook’un satın aldığı ve piyasaya sürdüğü sanal gerçeklik gözlüğü Oculus Rift, bugünlerde önemli bir sanayi casusluğu davasının konusu olacak.

Oculus Rift’i Facebook’a satan Palmer Luckey, gözlüğün gerçek olmasını sağlayan sanal gerçeklik Teknolojisini ZeniMax şirketinden çalmakla suçlanıyor.

Zenimax’ın açtığı davada Facebook’un kurucusu Zuckerberg de bu hafta şahit olarak dinlenecek.

Hırsızlık olayı ise çok karışık ve aynı zamanda çok sansasyonel bir olay. Zenimax’in iddiasına göre, hırsızlığı gerçekleştiren kişi, ünlü DOOM Oyununun yapımcısı John Carmack.

Neler dönmüş Serhat ya!

İddia şöyle: 2012 yılında Zenimax’ta çalışan ve şirketin sanal gerçeklik projesini yürüten Carmack, bu tarihlerde Palmer Luckey ile tanışıyor.

Luckey’in ise o tarihte elinde henüz prototip aşamasında olan çok basit bir sanal gerçeklik gözlüğü bulunuyor ve Luckey bu gözlüğü geliştirmeye çalışıyor.

Carmack, yeni geliştirdiği Doom’u oyun fuarında sanal gerçeklik gözlüğü ile tanımak istiyor ve Luckey’in gözlüğünü bu işlem için kullanıyor. 

Ancak ikili daha sonra ortak olarak sanal gerçeklik gözlüğünü geliştirmeye karar veriyorlar.

Carmack Zenimax’tan ayrılıp Luckey ile Oculus Rift’i geliştirmeye başlıyor. Fakat Zenimax’tan ayrılırken, şirketin sanal gerçeklik konusundaki çalışmalarını ve teknolojik detayları içeren binlerce sayfa belgeyi de yanında götürüyor.

Oculus o firmayı satın aldı

Facebook’un sanal gerçeklik şirketi Oculus, sanal gerçeklik alanında yeni bir hamleye…

Bu da, Zenimax’ın büyük yatırım yaptığı sanal gerçeklik çalışmalarını çalmak anlamına geliyor.

Firma şimdi, bu hırsızlık nedeniyle uğradığı zararın tazminini istiyor.

:: Oculus Rift’in çalınma iddiası hakkında ne düşünüyorsunuz?

SDN – ShiftDelete.Net