Ford ve Amazon,

Amazon’un Alexa yapay zeka servisi, televizyonlara ve buzdolaplarına girdikten sonra şimdi de otomobillere giriyor.

Amazon’un açıklamasına göre, Ford ile yapılan işbirliği sayesinde, Ford otomobillerinde kullanıcılar Alexa servisine ulaşabilecekler.

Bu da otomobilin yapay zeka kontrolünde sürücüsünü ve yolcularını tanıyarak sesli komutlar alabilmesi ve sesli cevap verebilmesi anlamına geliyor.

Bir Kara Şimşek değil ama bu arabalar da konuşuyor

Şoförün otomobille sesli etkileşimi henüz “Kara Şimşek” seviyesinde olmayabilir ama Alexa sayesinde sürücüler navigasyon bilgileri, müzik seçimi, radyo kanallarının aranması, araba içinden telefon edilmesi, hava durumu veya borsa/finans haberlerine erişim gibi görevleri Alexa üzerinden gerçekleştirebilecek.

Ford ve Amazon bu iş birliğini bir yıl önce duyurmuşlardı ancak Alexa’lı ilk Ford otomobilleri önümüzdeki ay yollara çıkmış olacak. 

Focus Electric, Fusion Energi ve C-MAX Energi modellerinde kullanılacak Alexa sistemi sayesinde otomobil sahipleri araçlarına evden de ulaşabilecekler.

Evde oturdukları yerden motoru açıp kapatabilecekler. Kapıları kilitleyip açabilecekler. Veya yakıt durumunu kontrol edebilecekler. Hırsızlığa karşı da bu sistem bir önlem olarak kullanılabilecek.

Amazon Echo cinayetin seslerini kaydetti mi?

ABD’de yaşanan bir cinayet şimdi Amazon’un başını ağrıtıyor. Polis’in Amazon’dan istediği ses…

Aynı şekilde, araç içinden evdeki durumu kontrol etmek mümkün olacak. Evin ısısını ayarlamak, buzdolabındaki erzağın durumunu kontrol etmek, alışveriş listesine ulaşmak gibi görevler, Alexa sayesinde mümkün olacak. 

Sistemin kullanımına ilişkin videoyu aşağıda izleyebilirsiniz:

:: Alexa’lı Ford otomobilleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

SDN – ShiftDelete.Net

KAYNAK : http://shiftdelete.net/ford-ve-amazon-kara-simsek-yapti-78296