Google Maps (Haritalarda) Reklam Dönemi ve Yönetimi Başlıyor

Google, her gün milyonlarca kişi tarafından kullanılan navigasyon ve harita servisi Google Maps uygulamasına reklam almaya başlayacak.

Reklam verenlerin daha fazla mobil kullanıcıya ulaşmasını hedefleyen Google, harita servisinde mobil kullanıcılara yönelik yeni bir reklam sistemi başlatıyor. Bu yeni sistemin devreye girmesi ile birlikte Google Maps’teki reklamların sayısı önemli ölçüde artacak.

Google Maps’te, ilk aşamada kullanıcılar kendi sürüş yollarında bulunan yeme-içme mekanları, benzin istasyonları ve araba tamircilerini görmeye başlayacaklar.
Bununla birlikte Maps üzerinde yer alan yerel iş yeri-firmalar sayfaları yepyeni bir görünüme kavuşacak.

Konum odaklı mobil aramaların diğer mobil aramalara oranla yüzde 50 daha hızlı arttığını açıklayan Google, bu yüzden Google Maps’in daha fazla reklam vermek için ideal bir platform olduğunu açıkladı.

Reklam veren yerel işletmelerin mekanları, harita üzerinde öne çıkarılmış noktalar olarak yer alacak.

Örneğin; siz navigasyon modunda yol alırken reklamı verilen bir mekanın yakınından geçerseniz, haritanızda o mekanın logosu belirecek.
Hem reklam kutucukları, hem de harita üzerinde öne çıkarılmış noktalar mor renkte olacak. Böylece kullanıcılar hangi noktaların reklam olduğu için öne çıkarıldığını bilecekler. Google Maps’taki bu yeni reklamlar kullanıcıları rahatsız etmeyecek şekilde gösterilecek.