iOS 10 kullanımı artıyor!

Apple’ın geliştiriciler için App Store destek sayfasında yayınladığı yeni rakamlar kullanıcıların bir çoğunun iOS 10’a geçtiğini gösteriyor. Yeniden tasarlanan kilit ekranı, farklı özellikler sunan mesajlar uygulaması ile iOS 10 kullanıcılar tarafından kısa sürede kabul gördü.

iOS 10.2 çıktı!

Apple, iOS 10.2 güncellemesinin final sürümünü yayınladı. Peki iOS 10.2 ile birlikte gelen…

Tatil döneminde %13’lük artış

Eylül ayında yayınlanan iOS 10, 27 Kasım 2016’da %63 kullanım oranına sahipti. Tatil dönemi ile birlikte yaklaşık 1.5 aylık süreçte kullanım oranında 13 puanlık bir artış yaşandı. Bunda belki de Apple’ın imzaları kapatarak kullanıcıları bir üst sürüme geçme konusundaki zorlaması da etkili olabilir.

Geçen yılın işletim sistemi iOS 9, %18 kullanım oranına düşerken, iOS cihaz sahiplerinin % 6’sı iOS 8 ve daha alt sürümleri kullanıyor. Bu da gösteriyor ki kullanıcılar iOS 10’un sunduğu özellikleri beğendiler.

Bir çok yenilik içeriyor 

iOS 10 ile birlikte kilit ekranı yeniden düzenlendi. iOS 9’daki sade kilit ekranının yerine bir çok uygulamayı ekleyebileceğimiz bir widget ekranı karşımıza çıkıyor. Çıkartmalar, baloncuklar, el yazısı mesajlar, gizli mesajlar gönderme gibi özelliklere sahip olan iMesaage uygulaması, baştan tasarlandı diyebiliriz. 

iOS 10 ile birlikte bildirimler de değişti. Artık bildirimleri 3D touch ile tamamen silebiliyoruz.Bildirim ekranından resim, video gibi şeyleri görüntüleyebilir ve uygulamalara girmeden bildirim ekranından cevap verebiliyoruz. Bunun dışında iPhone SE, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’a özel olan “uyandırmak için kaldır” özelliği sayesinde ana ekran butonuna basmadan bildirimleri okumamız mümkün.

Apple, iOS10’un ara güncellemelerine de devam ediyor. En son iOS 10.2’yi yayınlayan şirket, çok yakında hata düzeltmeleri ve performans geliştirmeleri içeren iOS 10.2.1 güncellemesini kullanıma sunacak. 10 Ocak’ta ise “tiyatro modu” ile gelecek olan iOS 10.3’ün testlerine başlaması bekleniyor.

:: Hangi iOS sürümünü kullanıyor sunuz?

SDN – ShiftDelete.Net

KAYNAK : http://shiftdelete.net/ios-10-kullanimi-artiyor-78332