Kadınlar, kodlamada çok da iyi değillermiş!

İngiltere’nin saygın devlet haber ajansı BBC, Şubat 2016’de çok ilginç bir haber yaptı.

Açık kaynak kodlu yazılım projelerinin yürütüldüğü ve gönüllü yazılımcıların çalıştığı GitHub portali üzerinde yapılan bir araştırmayı kaynak gösteren BBC, “Kadınlar daha başarılı kod yazıyor,” şeklinde manşet atmış ve GitHub’da kadınların yazdığı kodların daha fazla onay aldığını vurgulamıştı.

Kadınlar erkeklerden daha başarılı mı kod yazıyor?

Ancak bu haber kısa sürede “patladı!”. Okurlar, araştırmadan böyle bir sonuç çıkartılamayacağını ve haberin sahte olduğunu, cinsiyetçi bir mantıkla yazıldığını iddia ettiler.

BBC bu suçlamaları bir yıla yakındır cevaplamıyor ve haberi değiştirmemekte de ısrar ediyordu. Bu sırada BBC’nin yazdığı bu haber 350 milyon kaynakta da paylaşıldı.

Ancak BBC sonunda gerçeği itiraf etmek zorunda kaldı.

Haberin manüple edildiğini ve araştırmadan bu sonucu çıKarmanın isabetli bir yargı olmadığını kabul eden BBC, internetteki haberin başlığını “GitHub’da kodlama deneyimi cinsiyet bazında değişim gösterebiliyor” olarak değiştirdi. Ayrıca haberin içeriğinde de düzenlemeye gitti.

Android Yazılım Dili Değişiyor!

Google, mobil platformlar için sunduğu işletim sistemi Android için yeni bir değişiklik yapmaya…

Böylece sahte haberler nedeniyle büyük tartışmaların yaşandığı bir dönemde, BBC gibi önemli bir haber kurumu, sahte haberlere karşı duyarlı olduğunu göstererek, önemli bir adım atmış oldu. 

:: Sizce kadınlar mı yoksa erkekler mi daha iyi kod yazıyor?

SDN – ShiftDelete.Net

KAYNAK : http://shiftdelete.net/kadinlar-kodlamada-cok-da-iyi-degillermis-78129