Kulaklığınız sizi dinliyor olabilir!

Hepimiz, akıllı telefonlarımızla müzik dinlemek veya görüşme yapabilmek için kulaklık kullanıyoruz. Peki, kulaklığınızın bir dinleme cihazı olarak kullanılabileceğini söylesek?

Kulaklık, bir dinleme aracı olarak kullanılabilir!

İsrail, Ben Gurion Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar oluşturdukları kod ile kulaklıkların hack’lenebilmesini ve bir dinleme aracı olarak kullanılabileceğini kanıtladı.

Speake(a)r adı verilen kod, mevcut kulaklığınızın havada yarattığı titreşimleri elektromanyetik sinyallere dönüştürüp ses kaydı yapabiliyor.

Araştırma ekibinin lideri Mordechai Guir, “İnsanlar gizlilik zafiyetleriyle alakalı düşünmüyor. Bilgisayarınızın mikrofonunu sökseniz bile, eğer kulaklık kullanıyorsanız dinlenebilirsiniz” açıklamasını yaptı.

Bahsettiğimiz bu konu aslında ilk kez yapılan bir şey de değil. YouTube’da kulaklığın nasıl hack’lenip, bir mikrofon gibi kullanılabileceğini gösteren birçok video yer alıyor.

Speake(a)r ise, YouTube‘da yer alan bu tekniklerin mümkün olduğunu kanıtlayan en önemli araç. Sonuç olarak, eğer gerçekten gizlilik konusunda çok takıntılıysanız, kulaklık kullanmayı bir kez daha düşünün.

:: Kulaklığın dinleme aracı olarak kullanılabilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

SDN – ShiftDelete.Net

KAYNAK : http://shiftdelete.net/kulakliginiz-sizi-dinliyor-olabilir-77159