MacBook Pro’lar IGZO ekrana geçebilir!

Apple tarafından MacBook Pro dizüstü bilgisayarların ekranları için önemli bir karar alındığı iddia edilmiş durumda. Şirket, yeni MacBook Pro’larında IGZO ekran mı kullanacak?

Yeni MacBook Pro İnceleme Videosu

Yeni MacBook Pro inceleme videosu yayında. 11 bin TL fiyatıyla ve Touch Bar teknolojisiyle…

2017 model MacBook Pro’lar IGZO ekranla gelebilir

Son iddialara göre, Apple MacBook Pro ekranlarında, indiyum galyum çinko oksit ya da kısa adıyla IGZO materyal kullanmak istiyor. Samsung ve Sharp’ın Apple için en yakın bu yılın ortasında IGZO paneller temin edeceği söyleniyor.

Yarı iletken bir materyal olan IGZO’nun, LCD ekranların aktif katmanında kullanılan standart a-Si’ye göre 40 kat daha fazla elektron mobilitesine sahip olduğunu belirtelim. Bu sayede daha az güç tüketimi, gelişmiş dokunma hassasiyeti, artan piksel yoğunluğu ve yüksek çözünürlüklü ekranların önü açılabiliyor.

Ayrıca IGZO, gözle görülür şekilde daha yüksek parlaklık sunuyor ancak üretim maliyeti ise materyaller dolayısıyla daha fazla. Üretim ve verim sorunlarının IGZO’nun sahiplenilmesini yavaşlatması ise materyalin karşılaştığı önemli bir sorun.

LCD’lerdeki a-Si’ye kıyasla IGZO, daha yüksek PPI ve daha geniş renk gamutu sunmasıyla da oldukça fayda sağladığının altı çiziliyor. IGZO ekranların cam kenarlarının ve arka düzlem devre sisteminin de daha küçük yapılabilmesinin, MacBook Pro’ları daha ince hale getirebileceği de öngörüler arasında yer alıyor.

Muhtemel bir IGZO ekranlı tasarım değişiminin erken uygulanmasının sebebi olarak, MacBook Pro’da güç tasarrufu sağlanması isteği işaret ediliyor. Dört yılın ardından ilk kez tasarım değişikliği uygulanan MacBook Pro’ların bataryaları konusunda oldukça şikayet aldığını hatırlatalım.

Yeni MacBook Pro’nun pil sorunu araştırılıyor!

Yeni MacBook Pro modellerinde ortaya çıkan pil şikayetlerin artması ile birlikte sorunun…

Tahminler, Apple’ın IGZO ekranları ve donanım güncellemeli yeni MacBook Pro modellerini 2017’nin ikinci yarısında tanıtacağı yönünde. Bu MacBook Pro’lar için en büyük beklentiler ise, 32 GB RAM ve daha hızlı Intel Kaby Lake işlemciler olarak öne çıkıyor.

:: IGZO ekranlı Apple MacBook Pro’lar daha yüksek fiyatlara sahip olabilir mi?

SDN – ShiftDelete.Net

KAYNAK : http://shiftdelete.net/macbook-prolar-igzo-ekrana-gecebilir-78358