Seagate en büyük fabrikasını kapatıyor

Dünyanın önde gelen sabit disk ve depolama cihazı üreticilerinden Seagate, Çin’in Suzhou şehrinde bulunan ve firmanın en büyük sabit disk üretimini sağlayan fabrikasını kapatıyor.

Suzhou’daki fabrika, sabit disklerin montajı ve son kullanıcıya ulaştırılmadan önceki son testlerin yapıldığı merkez olarak öne çıkıyordu. 102000 metrekarelik fabrika, 2006’da Seagate’in satın aldığı bir diğer depolama devi Maxtor‘a aitti.

 

Firmadan yapılan açıklamada, operasyonel anlamda verimliliği artırmak için zor bir karar verdikleri ve bu nedenle fabrikanın kapatıldığı söyleniyor. Gelen bilgilere göre fabrikanın giderlerinin artması, verimliliğin önündeki büyük bir engeldi.

Seagate Türkiye ne dedi? Seagate Türkiye Sorumlusu İlknur Baydak konuyla ilgili olarak, bu fabrikada üretim maliyetlerinin çok arttığını, bu yüzden yeniden yapılanma programı doğrultusunda yatırımların farklı konumlardaki fabrikalara kaydırılmasına karar verildiğini belirtti.   Dünyanın birçok farklı noktasındaki fabrikalarına yatırımların artarak devam ettiğinin altını çizen Baydak, böylelikle üretim maliyetlerini düşürebilmek ve kullanıcılarına rekabetçi fiyatlar sunabilmek için önemli adımlar attıklarını söyledi. 

:: Sizce Seagate’in bu hamlesi ne gibi sonuçlar doğuracak?

SDN – ShiftDelete.Net