Surface Studio parçalarına ayrıldı!

Microsoft’un büyük ilgi toplamayı başaran hepsi bir arada bilgisayarı Surface Studio parçalarına ayrılmaktan kaçamadı. Bu işlem sürpriz bir donanımı da ortaya çıkarmış durumda.

Microsoft Surface Studio stokları tükendi!

Microsoft, yoğun ilgi gören ilk hepsi bir arada bilgisayarı Surface Studio’nun bu yıl…

Surface Studio bilgisayarın tamir edilebilirlik durumu ne?

Microsoft yapımı ilk masaüstü bilgisayar olan Surface Studio tam bir Apple iMac rakibi olarak karşımıza çıktı. Oldukça güçlü donanımıyla özellikle tasarımcıların göz bebeği olması beklenilen 28 inç PixelSense ekrana sahip bilgisayar, öyle beğenildi ki bir anda stoklarda kalmadı. Öte yandan iFixit ekibi, Microsoft Surface Studio’yu tamir edilebilirlik testi için ofisinde misafir etmeyi ihmal etmedi.

Surface Studio’nun tamir edilebilirliğinin ise düşük olduğu söylenebilir. Ürün bu alanda 10 üzerinden 5 puan almış durumda. Bu arada bu puanın Apple iMac 5K ile aynı olduğunu da not olarak düşelim. Öte yandan tabanı açmanın kolay olması ve SATA sabit disk ve M.2 SSD gibi bazı modüler bileşenlerin ve ekranın kolayca değiştirilebileceği ifade ediliyor.

Diğer taraftan RAM, işlemci, GPU gibi bileşenlerin ise anakarta lehimlenmiş olduğu ve kolayca değiştirilemeyeceği belirtilmekte. Bu sebeple kullanıcıların 8 GB seçeneğini tercih etmeden önce iki kere düşünmeleri öneriliyor.

Surface Studio içerisinde sürpriz ARM işlemci

iFixit’in Surface Studio’yu parçalarına ayırması sonucunda gizli bir ARM işlemciye rastlandı. Detaylandırırsak, Atmel ATSAMS70N21 32-bit ARM Cortex-M7 olan bu işlemcinin, PixelSense ekrana güç vermek amacıyla yerleştirildiği söyleniyor.

Ekip tarafından özellikle ekran arkasında oldukça fazla donanımın yer aldığı belirtilirken, ARM işlemci birimi etrafında tabandan daha fazla silikon gizlemenin yer aldığının altı çiziliyor.

:: Microsoft Surface Studio sahibi olmak ister miydiniz?

SDN – ShiftDelete.Net

KAYNAK : http://shiftdelete.net/surface-studio-parcalarina-ayrildi-77335