Tamir edilebilmesi en kolay telefonlar!

iFixit, 2016 yılının sonuna yaklaştığımız bu dönemlerde, 2016 yılının en tamir edilebilir telefonları listesini açıkladı. Bu liste, 2016 yılında satışa çıkan ve tamir edilebilirlik seviyesi en yüksek telefonları sıralıyor. Listenin başında LG’nin modüler yapıdaki telefonu G5 var.

LG G5, iFixit listesinde zirvede

Akıllı telefonları parçalarına ayırarak, cihazların fiziksel bileşen yapılarına ve tamir edilebilirlik seviyelerine göre derecelendirmeler yapan iFixit, 2016 yılının en tamir edilebilir telefonlarını listedi. Bu sıralama, akıllı telefonların en kolay şekilde parçalara ayrılıp, tamir edilebilme değerlerini gösteriyor.

Derecelendirme kriterleri arasında, parçalara kolayca ayırabilme, bileşenlerin hızlıca değiştirilebilmesi ve telefonun tekrar toplanması gibi detaylar yer alıyor. Bu kriterleri göz önünde bulunduran iFixit ekibi, LG G5’i yılın en tamir edilebilir telefonu seçti. 

Değiştirilebilir bataryası ve modüler yapısı ile LG G5 en kolay tamir edilebilen telefon olma ödülünü aldı. İkinci sırada ise Google Pixel ve Pixel XL modelleri yer alıyor. Google Pixel modellerinin ise bazı bileşenler kolayca çıkartılabilirken, ekranı kırmadan telefonu parçalarına ayırmanın zor olduğu belirtilmiş.

Listenin üçüncü sırasında iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modelleri var. Bu iki modelin batarya ve ekranları kolaylıkla değiştirilebiliyor ancak, dört ayrı tipte tornavida gereksinimi, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın tamir edilebilirlik puanını düşürüyor. iPhone SE modeli için ise TouchID kablosunun hassas yapısına dikkat çekilmiş.

Samsung Galaxy S7, S7 Edge ve Note 7 modelleri ise iFixit değerlendirmesinde en düşük skorları alan modeller oldular. iFixit, S7 ve S7 Edge modellerini, cam yapısı ve ön arka kısımların yapıştırıcı ile tutturulması nedeniyle 3 puana layık gördü. Note 7 ise, kasasının parçalara ayrılması ve bataryanın değiştirilmesi konusundaki zorlukları nedeniyle 4 puan aldı. 

SDN – ShiftDelete.Net

KAYNAK : http://shiftdelete.net/tamir-edilebilmesi-en-kolay-telefonlar-77987