VPN engelleniyor mu?

Bugün ortaya çıkan iddiaya göre, tüm cep telefonu operatör firmalarına Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bir talimat gönderdi ve 5651 sayılı kanunun 6cı maddesinin 1 fıkrasının Ç bendine dayanarak, VPN servislerinin kapatılmasını talep etti.

VPN yasağı mı geliyor?

Pek çok VPN uygulamasının yasaklandığı iddia edilirken, konuya dair Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) hızlı bir açıklama yaptı, bu tip haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti. BTK tarafından yapılan açıklamada Başbakan Binali Yıldırım‘ın sözlerine yer verildi ve zaman zaman güvenlik açısından internet üzerinde bu tip tedbirlere başvurulabileceği dile getirildi.

Bilindiği gibi dün gece saatlerinde Twitter, Facebook gibi sosyal ağlara erişimde daraltmaya gidilmişti, WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamaları kullanılamamıştı. VPN uygulamaları ile bu tip engeller aşılabilirken, şu anda pek çok uygulamada sorun gözükmüyor.

Bunun yanında, durumun gerçek olması hâlinde ülke çapında bazı sorunlar yaşanma ihtimali vardı. VPN servisleri sadece bireysel kullanıcılar tarafından değil, aynı zamanda banka ve noter gibi kurumlar tarafından da güvenlik amaçlı kullanılıyor. Sanal Özel Ağ anlamına gelen VPN, internet ağı içinde özel bir alan oluşturuyor ve güvenli seyahat sağlıyor.

En iyi VPN uygulamaları

Sansürsüz internet deneyimi yaşamak istiyorsunuz, ama sağlayıcınız buna izin vermiyor mu? O halde…

Dolayısıyla VPN servislerinin tamamen engellenmesi, birtakım güvenlik açıkları yaratabilir, ülke ekonomisinde problemlere yol açabilirdi. Fakat BTK tarafından yapılan açıklama gösteriyor ki, internet üzerinde ve sosyal medyada yayılan ‘VPN yasaklandı’ haberleri gerçeği yansıtmıyor.

:: Hangi VPN’i tercih ediyorsunuz?

SDN – ShiftDelete.Net

KAYNAK : http://shiftdelete.net/vpn-engelleniyor-mu-76665