Web Tasarımda Renk Uyumu

Eğer sektörde yer edinmiş kurumsal bir firmanın sahibiyseniz veya işinin hakkını verecek bir web tasarım uzmanı olma yolundaysanız, hazırlanacak olan web sitelerinin tasarımında belirleyeceğiniz hedef kitlenizin dikkatini çekecek en önemli unsurun tasarım olduğunu hatırlatmak isteriz. Web tasarımı yapılırken ise dikkat edilecek ilk nokta, web sitesinin tasarımında kullanılacak ana ve ara renkler ve bunların bir biri ile olan uyumudur.

Web tasarımı yapılırken kullanılacak renkler, firmanızın veya tanıtımı yapılan ürünün kurumsal yapısına uygun olmalıdır. Web sitenizi ziyaret edecek olan potansiyel müşterileriniz üzerinde olumlu bir etki yaratmalıdır. Oluşturulacak olan web sitenizin renklerine karar vermeden önce, kurumsal kimliğinizi, marka bilinirliğinizi, hedef kitlenizi ve hizmeti sunduğunuz sektöre en etkili şekilde uyum sağlayabilecek, güven veren renkleri tercih etmenizi bilmeniz gerekmektedir.

Tercih edeceğiniz renk kurumsal firmanızın hizmet verdiği sektöre uygun olmalıdır. Kurumsal bir firmaya ait web sitesi ile daha farklı bir amaca (örneğin gençlere ve ya sadece orta yaş ve üstü kişilere) hitap edecek siteler arasında tercih edilecek ana ve ara renkler farklılık göstermelidir. Hitap edilen sektöre uygunluğunun yanı sıra, ziyaretçilerin gözünü yormayacak renkler tercih edilmeli, parlak ve aşırı dikkat çekici olan biri biri ile uyumsuz renkler tercih edilmemelidir. Renk tipografisi adına, çok fazla renk çeşitliliği ve bir biri ile uyumsuz renkler kullanıcıları yoracaktır. Web sitenizin içerisinde yer alan içeriklere ait yazıların renkleri ile, web sitenizde kullanılan ara renklerin birbirine yakın ve kontrast olmalıdır.

Web tasarımını yapan webmaster veya web tasarım uzmanı olan kişilerin bu belirttiğimiz konular hakkında bilgi sahibi olması, renk uyumu hakkında görsel bir zevke sahip olması ve web sitenizin tasarımını, profesyonel web tasarımcıları tarafından yapılması beklentilerinizin tamamını karşılayacaktır.