Web Tasarımında Ana Sayfanın Önemi

Bir web sitesi kurmaya karar verdiniz ancak bir türlü tasarımına emin olamıyorsunuz. Aslında alt sayfalar hakkında fikriniz tam ama ana sayfada bazı tedirginlikleriniz var. Bu konuda yapılan incelemelere bakıldığında önce ana sayfanın sitenin özeti olması gerektiği ortaya çıkıyor.

Bu ne demektir? Öncelikle web tasarımı gereği sitenizde kategoriler bulunuyorsa bu kategorilerle alakalı özet bilgilere ulaşabilmeli insanlar. Atıyorum bir grup makalelerin yayınlandığı bir bloğunuz var.

Kategorilere göre makale girişi gerçekleştiriyorsunuz. Hangi kategori altında hangi yazılar olduğuna dair bir sekmeli kategorinizin olması ana sayfanızın işlevselliğini artıracaktır. Son eklenen yazılarınızın ya da en çok okunan yazılarınızın da ön planda olması web tasarımı açısından dikkat edilecek seçeneklerden olmalıdır.

Ayrıca bir ürün satışı gerçekleştiriyorsanız ve bazı ürünlerinizi öne çıkarmak istiyorsanız böyle bir avantaj sunan web tasarım örnekleri de tercih edilebilirliği daha yüksek olmaktadır. Ana sayfanın alta doğru çok fazla uzaması da okuyuculara karmaşık izlenimi doğurmaktadır ki manşette yer alan içeriklerin incelenmesinin ardından sayfadan çıkılmaktadır ve bu da hemen çıkma oranlarına olumsuz etki etmektedir.