Western Digital HelioSeal serisi disklerini duyurdu

Depolama çözümleri üreticisi Western Digital, HelioSeal Teknolojili yeni sabit disklerini duyurdu. Bu sabit diskler sahip oldukları teknolojiler ve şaşırtıcı depolama alanları ile dikkat çekiyor.

Western Digital HelioSeal 12 TB ve 14 TB kapasiteli diskler geliyor!

Bilgisayar bileşenlerinde en zor ve en yavaş gelişme gösteren birimlerinden başında sabit diskler geliyor. Diğer bileşenlerle kıyaslandığı zaman çok daha yavaş evrim geçiren sabit diskler için yeni bir teknoloji daha duyuruldu. Depolama çözümleri üreticisi Western Digital, helyumlu sabit disklerini duyurdu. Bu sabit diskler 12 TB ve 14 TB depolama alanları sunacak.

Western Digital markasının alt firması olan HGST, 12 TB HGST Ultrastar He12 isimli sabit diskte 8 plakalı bir yapı sunuyor. Bu sabit disk, 864 Gbits/sq desteğiyle dikkat çekmekte. Diskin dönüş hızı ise 7200 rpm. SATA ve SAS arabirimlerini kullanan sabit diskin maksimum veri aktarma hızı arabirime özel olarak 6 Gb/s ve 12 Gb/s seviyesinde. Pratikteki veri aktarım hızı ise 243 Mb/s – 255 Mb/s olarak açıklandı. 

Her iki modelin de, 256 MB cache belleğe sahip olduğunu açıklayana firma, okuma için seek time süresinin ise 8 ms olduğunu ifade etti. Yazma için seek time süresi ise 8.6 ms seviyesinde. Bu noktada helyumun görevi ise fiziksel detaylarda karşımıza çıkıyor. 2 katmanda 9 plakalı yapıya sahip olan bu diskler, helyum dolu kasa yapısı sayesinde çok daha sıkı bir şekilde paketlenebiliyor. Helyum yapısının bir diğer avantajı da daha az titreşim ve sürtünme sağlaması oldu. Bu teknolojilerle birlikte veri erişim hızlarını da arttıran firma, SSD’lerin sahip olduğu büyük avantajları az da olsa eritmeyi hedefliyor. 

12 TB ve 14 TB sabit disklerin aralarındaki farklar ise sadece kapasiteden ibaret değil. Fiziksel olarak aynı olan sabit disklerin 12 TB modeli PMR, 14 TB modeli ise SMR teknolojilerine sahip. SMR teknolojisi, PMR’ye göre daha yoğun bir alan kullanımı sunuyor. 

 Yapay güneş enerji vermeye başladı!

Almanların geliştirdiği yeni nesil nükleer reaktör, sonsuz ve temiz enerjinin kapılarını açmak…

Bu teknolojiler sayesinde yazma kafası eş zamanlı olarak birden fazla noktada yazma yapabiliyor.  Bunun için ise okuma ve yeniden yazma işlemleri sırasında çoklu veri okumasının mümkün olması ve önemli verilerin silinmesini engelleyecek destekleyiciler sisteme dahil edilmiş. SMR sürücüler genel olarak kişisel kullanımlardan ziyade, kurumsal işler için tavsiye edilmekte. 

Bu disklerden 12 TB olanı pazardaki yerini aldı ancak 14 TB model için netleşen bir çıkış tarihi yok.

 

SDN – ShiftDelete.Net

KAYNAK : http://shiftdelete.net/western-digital-helioseal-serisi-disklerini-duyurdu-77669